14.07.2017

Wojsko w Korei Południowej

Każdy, kto zagłębił się w świat k-popu (lub po prostu interesuje się koreańską kulturą) wie już, że w Korei Południowej każdy obywatel będący mężczyzną ma obowiązek udać się do wojska przed 30. rokiem życia. Tyczy się to zarówno zwykłych obywateli jak i idoli - nieważne czy to aktor czy piosenkarz, póki posiada koreańskie obywatelstwo, ma taką powinność. Jak to jednak - mniej więcej - wygląda? Od razu zaznaczam, że ekspertem w tej kwestii nie jestem - jeżeli ktoś z Was zna ten temat głębiej, zachęcam do pisania innych informacji czy poprawiania mnie w komentarzach ;)

Leeteuk z Super Junior udający się na służbę wojskową

Przede wszystkim taka służba nie wygląda dla każdego tak samo - przykładowo, Heechul z Super Junior ze względu na problemy zdrowotne nie podjął się "typowej" pracy w wojsku, ale po 4-tygodniowym treningu przez 23 miesiące pracował jako członek personelu świadczącego usługi publiczne. Nie wiem czy ujawnione kiedykolwiek było co robił dokładnie, ale oznacza to mniej więcej tyle, że będąc w wojsku można równie dobrze pracować w policji.
Z powyższej informacji można wyciągnąć kolejną - mianowicie służba wojskowa trwa dwa lata. Istotne jest też to, że trzeba "odbębnić" służbę wojskową do 30 roku życia - często młodzi Koreańczycy idą do wojska od razu po szkole, póki nie mają rodziny i nie będą musieli za nikim tęsknić. Ciekawostką jest, że osoba, która jest Koreańczykiem bez takowego obywatelstwa, służby wojskowej pełnić nie musi - przykładem jest Tablo czy Jay Park, którzy mają amerykańskie obywatelstwo.
Kolejna sprawa, którą znam akuratnie z autopsji, gdy miałam jeszcze znajomych z Korei - w wojsku możliwe jest dostanie przepustki. Na początku mnie to dziwiło, ale faktycznie wygląda na to, że taki żołnierz może wrócić na jakiś czas do domu. Nie mam pojęcia czy obowiązuje to każdego i jak to dokładnie wygląda, więc jeśli ktoś z Was wie - koniecznie piszcie!
Z opowiadań kolegi pamiętam, że wielu żołnierzy pilnuje frontu od strony Korei Północnej - podobno to jedna z niebezpieczniejszych rzeczy, którymi może zajmować się południowokoreański żołnierz. Mimo to Koreańczycy wydają się nie bać swoich północnych wrogów - gdy rok czy dwa lata temu pojawiła się informacja, że istnieje zagrożenie ataku, pewna Koreanka odpowiedziała mi, że państwo jest spokojne, ponieważ są doskonale przygotowani.
Zapewne wielu z Was słyszało też o aferze z T.O.P'em z Big Bang, który został usunięty ze służby pod zarzutem palenia marihuany. Niedawno okazało się, że jeżeli zostanie skazany na półtorej roku więzienia, nie będzie już mógł powrócić do służby - nie wiem tylko czy z powodu przestępstwa czy tego, że skończy wówczas 31 lat. Już na początku gdy Seunghyun został zwerbowany do wojska pojawiły się plotki, że doszło do przekupstwa, ponieważ członek Big Bang miał serwować jako policjant, mimo żadnych przeciwwskazań do pełnienia służby w wojsku. Także jak widać, jeżeli jest to prawdą, to nawet taki organ jak wojsko da się przekupić, jeśli ma się wpływy i pieniądze - nawet w takim kraju jak Korea Południowa.


Często na asku Bangtan Boys Poland, którego prowadzę wraz z dziewczynami z fanpage'a, pojawiają się pytania "Czy ____ będzie musiał iść do wojska?". Mam nadzieję, że po tym poście odpowiedź jest oczywista - póki Wasz idol jest Koreańczykiem z takowym obywatelstwem, do trzydziestki musi udać się na dwuletnią służbę. Nie musicie się jednak na zapas martwić, że coś się im stanie; dopóki między obiema Koreami panuje względny porządek są bezpieczni. Dodatkowo myślę, że idole mogą być w jakiś sposób bardziej "pilnowani", zwłaszcza sugerując się aferą z T.O.P'em.

Uważacie, że obowiązkowe wojsko to dobry czy zły pomysł? W końcu w Polsce do niedawna był taki przymus.  Piszcie!

Ask ✩ Instagram
Snapchat: milkypinku
Fanpage: KLIK

2 komentarze:

  1. Ze służby są też zwolnieni ci, którzy przeszli ciężkie choroby.
    Uważam, że służba wojskowa powinna być krótsza. Miałam znajomego, który musiał przerwać naukę na studiach bo miał wezwanie. Ciężko mi wyobrazić sobie taką przerwę przez dwa lata...potem jest bardzo ciężko wrócić

    OdpowiedzUsuń
  2. Każdy Koreańczyk ma prawo wyboru do której jednostki chce zostać przypisany. Nie mówię tu oczywiście o "public service", gdzie idą ci po cięższy chorobach, wypadkach (dajmy na to Heechul z SuJu) czy ci psychicznie niezdolni do służenia w normalnej jednostkach. Mają zaś wybór służenia w normalnym wojsku, policji, marynarce, lotnictwie itp., więc wszelkie ploteczki o tym, że niby TOP miałby kogokolwiek przekupić to kolejne żałosne spekulacje niedoinformowanych fanów kpopu. Kolejna żałosna plotka - jeśli TOP zostałby skazany na więcej niż 1,5 roku (co się nie stanie) i tak musiałby odbyć służbę wojskową, ponieważ jest to obowiązkiem każdego zdrowego Koreańczyka. Po wyroku dłuższym niż to 1,5 roku jedynie musiałby ponownie przejść wszystkie testy i rozpocząć służbę od początku, tak jakby nigdy nie było go w wojsku. Jeśli dostanie niższy wyrok, przejdzie ponowne testy oceniające m.in. jego stan psychiczny i będzie mógł kontynować służbę w momencie w którym ją przerwał. Nie będzie mógł już wrócić do policji, ale miesiące które spędził w wojsku mu się nie "wyzerują". I tyle.

    OdpowiedzUsuń