03.07.2017

POKOCHAJ SIEBIE: Poznaj siebie.

Samopoznanie się to tak naprawdę klucz do tego, by siebie zaakceptować. To trudna rzecz, przeanalizować swój charakter, zachowanie i wiedzieć, co sobą reprezentujemy. Nie znając siebie możemy czuć się zagubieni, niepewni, dlatego moim zdaniem, wnioskując z własnego doświadczenia uważam, że warto czasem usiąść i nad tym pomyśleć, zrobić sobie listę lub po prostu poukładać pewne rzeczy w głowie i wyznaczyć sobie cele. Co prawda, poznajemy samych siebie całe życie, jednak w pewnym jego momencie mamy już na tyle wykształtowaną osobowość, że można śmiało dostrzec wiele swoich cech. Wtedy wiemy nad czym pracować, co możemy zmienić, a co w nas jest fajne i dobre.

Co to znaczy "poznać siebie"?
To przede wszystkim świadomość tego w co się wierzy, jakie ma się przekonania, co nami kieruje, ale także nieco prostsze rzeczy, jak nasze cechy charakteru, charakterystyczne zachowania. Przykładowo, swego czasu zaważyłam, że zbyt często mam nijakie zdanie na jakiś temat - często ulegałam opiniom innym, bo sama nie znałam danego tematu. Postanowiłam to zmienić i gdy poznaję nowe zagadnienia czy sytuacje - robię rozeznanie na własną rękę i wtedy wyrabiam sobie własną opinię. Jasne, nie w każdym temacie to jest możliwe, ale chciałam dać przykład jak można zauważyć pewne potencjalnie złe cechy i pracować nad nimi, aby - dla samego siebie - dokształcić swój charakter.
Bardzo ważnym aspektem jest jednak dostrzeżenie także dobrych cech. Nie wszystkie są z góry oceniane jako te lubiane przez innych - to już wasza wola, co postanowicie uznać za cechy które w sobie lubicie a cechy, które chcecie zmienić. Nie można jednak odwracać kota ogonem i doszukiwać się w sobie samego zła - każdy ma walory, które są pozytywne i warto je dostrzec i polubić. Jesteś miła? Super, szczera? To się ceni, chociaż niektórzy szczere osoby postrzegają jako te wredne. Najważniejsze, żeby samemu "stworzyć" siebie takiego, jakim chce się być, bo jestem zdania, że zawsze warto się dokształcać, polepszać i zmienianie negatywnych cech nie jest wcale zmienianiem się w innego człowieka.


cr: helenedelmaire

Jak poznać siebie?
Na początku postu podsunęłam już jeden pomysł - zrobienie sobie listy cech swojej osobowości, bądź też wyglądu, jeśli z charakterem nie mamy "problemu". Ważne jest też pracowanie nad zmianami, ponieważ w innym wypadku takie wypisanie sobie charakterystyki do niczego się nie nada ;) Innym sposobem jest spytanie swoich znajomych czy rodziny co o nas sądzą, co w nam się im podoba, co ich denerwuje. Czasami nie dostrzegamy wielu rzeczy i opinia osób trzecich może być bardzo przydatna.

PO CO poznać siebie?
W Waszych głowach może rozbrzmiewać takie pytanie, ewentualnie "ale o co chodzi?" lub "to głupie". Sama może bym tak kiedyś pomyślała, ale z doświadczenia wiem, że zwłaszcza w czasie liceum bardzo łatwo się pogubić, wiele rzeczy zaczyna nas przerastać i nie umiemy określić kim jesteśmy. A to bardzo ważne. To WY musicie wiedzieć o sobie najwięcej - nie Wasza mama, babcia, koleżanka z podwórka. Gdy nie wiemy jacy jesteśmy, łatwo poczuć się stłamszonym czy niezrozumianym, jednak pierwszą osobą która ma nas zrozumieć i polubić, jesteśmy my sami. Nikt nas nie polubi jeśli sami nie będziemy się akceptować, a takie obserwacje samego siebie są w tym bardzo pomocne.

Mam nadzieję, że post nie jest tak irracjonalny jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Przepraszam Was też bardzo za zwłokę, ale po powrocie z wakacji niemal od razu się przeprowadziłam do Wrocławia, masa spraw na głowie i blog zniknął gdzieś w tych wszystkich zajęciach...

A czy Wy staracie kształtować samych siebie i szlifować swoją osobowość?

Ask ✩ Instagram
Snapchat: milkypinku


1 komentarz:

  1. Odkrywanie i kształtowanie samego siebie to podstawa. Bez tego nie zrobimy kroku w przód, tylko stoimy w miejscu albo kręcimy się w kółko.

    OdpowiedzUsuń