11.11.2014

Sweet lolita - z czym to się je?

  Na temat japońskiej mody dawno nie było tu mowy, dlatego dzisiaj czas na post o stylu, który jest najbliższy mojemu sercu - sweet lolicie. Jeśli ktoś jest zainteresowany tym, jak to wszystko zaczęło się u mnie - zapraszam tutaj.


  Nie będę się roztrwaniać na temat tego, skąd wywodzi się ten styl - wspomnę jedynie, że wywodzi się z epoki rokoko, gdzie dominowały te piękne, wielkie suknie, śliczne zdobienia i ogólny przepych.

 To co jest ważne, podczas podjęcia się ubierania w tym stylu jest świadomość, że wszelki podstyl lolity to... drogi styl. Oczywiście pomijam już tutaj kupowanie oryginalnych sukienek z takich firm jak Angelic Pretty czy Baby, The Stars Shine Bright (cena całego setu to co najmniej ponad tysiąc złotych), ale nawet korzystając z takich firm jak Bodyline, a chcąc ubierać się w tym stylu na co dzień, można wyłożyć niezłe pieniądze. Nie zmienia to jednak faktu, że moda to - w mojej opinii - zabawa, i jeśli ktoś chociaż chce spróbować jak czuje się w tym stylu, może śmiało po niego sięgnąć. Jednak to co jest ważne to to, że nawet chcąc spróbować, powinno się skompletować cały set. A co się na niego składa?

Lolici set składa się z:
♥ Sukienki/jumperskirtu (sukienka na ramiączkach)/spódnicy
♥ Koszuli (przy jumperskircie i spódnicy jest wymagana)
♥ Rajtuz/skarpetek
♥ Bucików (dozwolone są również rocking horse shoes)
♥ Halki o kształcie dzwona (tzw. bell underskirt)
♥ Pantalonów (o dziwo pamiętam czasy, gdy od it 'wyzywano' te, które ich nie posiadały)
♥ Torebki (chociaż nie jest konieczna)
♥ Headdress/ Headband / Headbow
♥ Biżuteria (tutaj dobór jest już szerszy)
♥ Opcjonalnie: peruka, wristcufy (materiałowe 'bransoletki')

  Wyżej wspomniałam również słowo ita. Gdy sweet lolita była o wiele bardziej 'modna' pamiętam, że ten termin był używany często, jednak nie wiem jak ma się on teraz; w każdym razie, słowo ita oznacza osobę, która nie jest prawdziwą lolitą, a za takową się podaje - należy pamiętać, że posiadanie jednego outfitu w danym stylu nie czyni nas przedstawicielem tej mody.


                            To jest lolita                                                To nie jest lolita!

 
 Poza tym istnieje kilka ważnych zasad:
Lolita MUSI mieć halkę
♥ Sukienka/spódnica nie może być krótsza niż lekko nad kolano
♥ Ramiona oraz kostki nie mogą być odkryte
♥ Butami nie mogą być glany (creepersy jeszcze są dozwolone)


  Osobiście uważam, że styl w jakim się ubieramy wcale nie musi odzwierciedlać tego, jaki mamy charakter. Oczywiście to na pewno nie wygląda dobrze, gdy jakaś lolitka klnie sobie w najlepsze, ale styl ten też nie oznacza, że mamy nieśmiało zasłaniać buzię śmiejąc się i być potulne jak baranki.

Czym się różni brando od nie-brando i co to jest replika?
  Brando to inaczej coś, co jest markowe. Najpopularniejsze marki to Angelic Pretty, Baby, The Stars Shine Bright oraz Innocent World. Jak wspomniałam wcześniej, są bardzo drogie, jednak powodem tego jest print, który przecież musi zostać zaprojektowany, oraz materiał, który jest o wiele lepszej jakości niż rzeczy np. z Bodyline.
  Replika to innymi słowy podróbka jakiejś sukienki, która jest o wiele tańsza - ma za to mniej wyraźny i dokładny print oraz gorszy materiał, może brakować jej też szczegółów. Kilka lat temu repliki stały się nielegalne, jednak jeśli macie już takową w szafie - nie ma się co martwić.


Na koniec, kilka pojęć:
♥ jumperskirt -
sukienka na ramiączkach
♥ wristcuff - zazwyczaj materiałowe 'bransoletki' (można takowe zauważyć u lolity w niebieskiej sukience)
♥ ita - osoba, która identyfikuje się z lolitą, nie będąc nią
headband / headbow / headdress - jedna z opcji akcesorii na głowę; kolejno: opaska, kokarda lub materiałowa opaska
bonnet - również zakładany na głowę; przypomina czapeczki, które nosiło się w dawnych czasach (klik)
cutsew - zastępuje koszulę (jest mniej elegancki i sztywny), często występuje w formie uroczego sweterka lub bluzki (klik)

Mam nadzieję, że przybliżyło to wam nieco ten styl, nawet tym, którym nie koniecznie się on podoba. Powyższe cechy - skład setu etc., nie dotyczą jedynie sweet lolity, ale właściwie większości podstyli.

A czy wy macie jakiś swój ulubiony podstyl lolity? ♥


2 komentarze:

  1. Moje ulubione podstyle lolity to zdecydowanie kuro lolita i hime lolita♡
    I poza tym cieszę się,że pojawił się ten post ^^
    Życzę weny ♡

    OdpowiedzUsuń

  2. http://my-asialife.blogspot.com zapraszam blog o Azji może się spodobać. :)

    OdpowiedzUsuń