29.05.2014

Słowniczek początkującego k-popowca

Ktoś z was podsunął mi pomysł na posta o takiej tematyce i uznałam, że nie jest to zły pomysł, więc oto jest!

Myślę, że wiele osób odwiedzających mojego bloga siedzi w temacie, ale z pewnością istnieje wiele osób, które z koreańską muzyką dopiero się poznają i nie wiele jeszcze wiedzą czy rozumieją. Poza tym halo - każdy z nas kiedyś zaczynał. Cokolwiek, jazdę na rowerze, grę na skrzypcach czy liczenie do pięciu. Dlatego doskonale wiem, jak denerwujące może być niewiedzenie czegoś. Co prawda - jak to się mówi, Google też nie bolą, ale pomoc nigdy nie boli c:

przepraszam ale kocham tego gifa haha


Oppa (오빠) - w koreańskim jest to określenie na starszego brata lub chłopaka (używane przez dziewczyny), jednak fanki często nazywają tak swoich ulubionych muzyków nawet, kiedy nie są wcale od nich starsi.

Unni [czyt. onni] (언니) - tego zwrotu również używają dziewczyny, ale do starszej koleżanki/siostry

Bias - to ulubiony przez nas członek zespołu. Nie musimy ograniczać się do jednego - biasów można mieć nawet kilku w jednym zespole, chociaż taka opcja działa raczej tylko w przypadku dużych zespołów.

Ultimate bias - według mnie (i wielu innych osób) ultimate bias powinien być tylko jeden. Jest to nasz najnajnajulubieńszy idol, który znacznie przewyższa w naszym serduszku pozostałych biasów.

ABS - pojęcie z angielskiego wiec może i wam akurat znane, ale i tak wyjaśnię - ABS to nic innego, jak męska klata. If you know what I mean.

Ship - Często można spotkać się ze stwierdzeniem "Shipuję tego i tamtego". Ship to wspieranie tak naprawdę fanserwisu robionego przez zespoły, czyli takie popieranie wymyślonych, zazwyczaj homoseksualnych związków.

OTP - z angielskiego One True Pairing. Oznacza to naszą ulubioną, wymyśloną parę.

OTL - koreańska emotikonka wyrażająca załamanie. Jeśli się przyjrzymy, wygląda to jak chipcio klękający na kolanach i walący głową w podłogę 8D

Aegyo - określenie na słodkie zachowanie, jednak nie tylko to 'naturalne', ale i to wymuszone, na przykład gdy w jakimś talk show dadzą idolowi za zadanie przekupienie kogoś swoją słodkością.

SM, YG, JYP - nazwy trzech, największych w Korei wytwórni. Jest ich o wiele więcej, ale te trzy są najpotężniejsze. Każdy zespół lub solista przechodzi specjalny trening w takiej wytwórni - ćwiczy taniec, śpiew, zachowanie na scenie, aktorstwo, etc.

Shawol, Blackjack, Elf - to tylko kilka nazw fandomów, czyli fanów danego zespołu. Listę nazw fandomów możecie znaleźć tu: KLIK.

Fighting / hwaiting (화이팅) - okrzyk, który ma na celu zmotywowanie zespołu, jego członka czy tak właściwie kogokolwiek. Możnaby przetłumaczyć to jako "powodzenia", "do dzieła".


jeśli jeszcze cokolwiek sobie przypomnę - dopiszę c:

2 komentarze:

  1. Niby siedzę w kpopie już dłuższy czas ale szczerze mówiąc nigdy nie wiedziałam co znaczy OTL. :D Poza tym to dodałabym od siebie, że kpoperzy często też mówią Yehet, Ohorat czy Kkkaebsong. ;w;

    OdpowiedzUsuń
  2. Oo, pomocny słowniczek. :) Nie wiedziałam nawet o istnieniu OTL.

    OdpowiedzUsuń